Sağlık Bakanlığı’ndan Beklenen Adım Geldi!

2602
sb

Senelerdir yazarız çizeriz, sonunda istediğimiz hayata geçiyor.

Biz hekimlerin sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir, televizyonda söylenen doğruluğu tartışılır bilgilerle hastaların bize gelmesi…

Onkoloji uzmanı olduğumdan dolayı ayda 1-2 kez kanserde farkındalığı artırmak için bazı toplantılara katılır, sunum yaparım. Gözümle şahit olduğum bir durumu da bu sunumlarda yer veririm. Hafta içi resmi bir tatil günü, öğleden sonra evdeyim, televizyonu bir açayım dedim. Kanalları dolaşırken insanların çok sık izlediği bir ulusal kanalda kadınlara yönelik bir programa denk geldim. Denk gelme sebebimde kanserden bahsetmeleriydi. Kanserden konuşuyorlar hemen kulak kabarttım, bakalım ne diyorlar diye. Kendini profesör olarak tanıtan ve kanser ile alakası olmayan bir kişi günde 3 bardak süt kanserden korur, mutlaka günde 3 bardak süt için diye öneride bulunuyordu. Bu öneri yine en masumuydu. Böyle bir programa denk gelmem beni çok çok sinirlendirdi ve halkım için üzüldüm.

Artık önüne gelen kişi, insan sağlığı için her düşündüğünü televizyonda söylemeyecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, ekranlara çıkan isimlerin kanıta dayalı konuşması gerektiğini belirterek: “Biz artık bilimsel dayanağı olmadan kimsenin kendi kanaatlerine göre açıklama yapmasını istemiyoruz.” dedi. Bu konuyla ilgili mevzuat çalışmalarının sürdüğünü de belirten Gümüş, açıklamaların enstitüler vasıtasıyla Bakanlık tarafından da takip edileceğini, gerekirse cezai işlem uygulanacağını belirtti.

Senelerdir ben ve birçok hekim arkadaşım bu konuda yazılar yazar, tepkilerimizi gösterirdik. Çünkü yanlış bilgi, hastalarımızın sağlığı kötü etkilemektedir. Lahmacun yiyerek kilo kaybedebilirsiniz veya şu otu kaynat kemoterapiye gerek yoktur diyen kişilere artık ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır.

İnsan sağlığı üzerinden maddi rant elde etmeyi amaçlayarak televizyona çıkanlar çok açık bellidir. Artık bu ranta dur deme zamanı…

Sağlık Bakanlığı’na her zaman yaptığım öneriyi burada bir kez daha dile getiriyorum. Hem yazılı basın hem görsel basın hem de sosyal medya için bir ekip kurulmalıdır. Televizyonda sağlık programlarında insan sağlığını kötü yönde etkileyen, hatalı veya maddi çıkar amaçlı bir bilgi verildiğinde, yazılı basında ve sosyal medyada sağlıkta şiddeti artıracak veya insan sağlığına zarar verecek bilimsel bir verisi olmayan bir haber yayınlandığında bu ekip hemen devreye girmelidir. Sağlık haberlerine ve sağlık programlarına artık çekidüzen verilmelidir.

Sevgi ve saygılarımla

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

https://twitter.com/Dr_Erdinc