MAYIS 2011 TUS’NDA DAHİLİYE

1951
ösym

Sevgili meslektaşlarım,

Öncelikle hepinize geçmiş olsun, bir TUS’u da atlattınız. Umarım emeklerinizin karşılığını almışsınızdır.

Genel olarak değerlendirdiğimde bence güzel bir sınavdı. Neden güzel diyorum? Çünkü, geçen sınavda özensiz ve yanlış soruların fazla olması, son dönemde  ÖSYM de olan olaylar herkesi tedirgin etmişti. Bir çok hekim arkadaşımız, bakalım sınavda biz ne ile karşılaşacağız diye negatif bir sınav uygulaması konusunda tedirgindi. Bu sebeple güzel bir sınav olduğunu düşünüyorum. Geçen sınava göre özensiz soruların az olduğu görülmektedir. Zor ve çeldirici sorular vardı tabiki, fakat bir şekilde sınava katılanları elemek için bu tarzda sorularda beklenmekteydi. Sonuçların açıklanması ve tercihler döneminde hakkınızda en hayırlısı hangisiyse onunla karşılaşmanızı dilerim.

Gelelim bu köşe yazısında asıl bahsedeceğim kısıma. Bu sınavda dahiliye nasıldı, bize nasıl veriler verdi. Bunları konuşalım.

Dahiliye sorularına genel baktığımızda sınavı belirleyen branş olmadığı, zor ve çeldirici soruların fazla olmadığı bir branştı. Genelde zaten dahiliye sınavda zorlayan branş olmamaktadır. Çalışan ve yeterli soru çözen tüm meslektaşlarımızın dahiliyeyi rahat yaptığını senelerce görmekteyiz.

Dahiliyede toplamda 22 soru vardı. Eski TUS soruları ayarında sorular mevcuttu.

Soru dağılımları: Kardiyoloji 3 soru, Göğüs Hastalıkları 3 soru, İnfeksiyon Hst 2 soru, Endokrinoloji 3 soru, Gastroenteroloji 1 soru, Hepatoloji 1 soru, Romatoloji 2 soru, Nefroloji 3 soru, Hematoloji 3 soru, Onkoloji 1 soru

Soru dağılımların analizine baktığımızda beklendiği gibiydi. Geçen sınavdaki adaletsiz bir dağılımı bu sınavda görmemekteyiz. Dahiliyede en önemli soru tipi olan vaka sorularınında bu sınavda yeterli sayıda yer aldığını görmekteyiz.

Eski TUS sorularını çözen arkadaşlarımız dahiliyede en az 7-8 soruyu çok rahatlıkla yaptıklarını düşünüyorum. Eski soruların çözülmesinin önemini bu sınavda da görmekteyiz. Ama her zaman dediğim gibi eski soruları 5-6 kez çözüp de başka soru çözmemek gibi bir yanlışa gidilmemelidir.

Geçmiş yıllarda yapılan TUS’larda gördüğümüzü bu sınav da görmekteyiz. Dahiliyede sorular ana hatlardan gelmektedir. Yani dahiliye çalışırken önceliğiniz ana hatlar olmalıdır. Önce konuların ana hatları, patolojilerin en önemli bulgu ve semptomları bilinmelidir. Daha sonra detay çalışmak istiyorsanız bu ana hatlar bilindikten sonra detaya bakılmalıdır.

Dahiliyede vaka sorularında en önemli bulgu ve semptomlar yazılmaktadır. Vaka sorularını yapmak için bunlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca dahiliyenin vazgeçilmesi, tanı yöntemleridir. Patolojilerin en önemli bulguları öğrenildikten sonra o patolojide ilk istenmesi gereken tetkik, en uygun tetkik, kesin tanı yöntemi ve tedavide ilk tercih gibi bilgileri varsa bunlar mutlaka bilinmelidir.

Dahiliyede bazı konularda fizik muayene bulguları çok önemlidir. Bunlardan biri göğüs hastalıklarıdır. Göğüs hastalıklarında fizik muayene bulguları TUS’a girecek birinin adı gibi bilmesi gereken bir konudur. Vokal fremitus ve perküsyon bulguları hangi patolojide nasıl, mutlaka bilinmeli. Bugün size pnömonide nasıldır diye sordular, bir sonraki sınavda bu bulguları vaka sorusu içerisine yerleştirecekler ve size en olası tanı nedir şeklinde soracaklar. Bu bir gerçek.

Kardiyolojiye bakacak olursak, EKG her zaman beklenen bir konuydu. Bu sınavda sormadılar, ama her sınavda önemini korumaktadır. TUS’a girecek biri elektrolit değişikliklerindeki EKG bulgularını, aritmilerdeki  ve miyokard iskemisindeki EKG bulgularını çok iyi bilmelidir. Kardiyoloji bu sınavda zor değildi. 1 ve 3.sorular rahatlıkla endokrinoloji bilgileriyle yapılabilen sorulardı.

Sınavda 2 adet direk İnfeksiyon Hastalıkları sorusu vardı. Buna artık alıştık. Her sınavda bir iki tane enfeksiyon, mikrobiyoloji sorusu gelmektedir. Bu sınavda çıkan sorular da çok rahatlıkla mikrobiyoloji bilgileriyle yapılan sorulardı.

Hematolojide özellikle faktör 5 leiden mutasyonuna takmış vaziyetteler. Sürekli o konu etrafından sorular geliyor. Çünkü tıpta popüler bir konu. Bunun üzerine tez çalışmaları fazla. Bu konu etrafından soru gelmesini de artık doğal karşılıyoruz. Tromboz tedavisi ise bu sınavda eleme soruları arasındaydı.

Bu sınavda bir klasik daha vardı. O da farmakolojiden soru gelmesiydi. Dahiliyede en önemli noktalardan biri tedavidir. En güncel gelişmeleri yaşadığımız noktadır, o sebeple bu sınavda olduğu gibi bundan sonraki sınavlarda da dahiliye soruları içinde farmakoloji bilgilerinizi yoklayacağınız sorular yer alacaktır. Dahiliyede sorulan farmakoloji için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır.

  • Hangi patolojide hangi ajan kullanılıyor. (İlk tercih ve tercih edilme durumu)
  • Kontrendike olduğu durumlar
  • Yan etki (bir ajanın en önemli yan etkileri bilinmeli)

Farmakoloji çalışırken bu 3 noktanın klinik bilimlerde de gelebileceğini unutmayın.

Sadece dahiliye değil, tüm branşlara bakıldığında şu gerçek çok net görülmektedir. TUS bir bütündür. Yani dahiliyede anlatılanların genel cerrahide, patolojide, farmakolojide geldiğini, farmakolojide anlatılanların dahiliyede, diğer klinik bilimlerde, mikrobiyolojide anlatılanların dahiliyede sorulduğunu görmekteyiz. Yani bir branş çalışırken aslında sınav için tek bir branş çalışmış olmuyorsunuz, çalıştığınız her bir branş diğer branşlarda gelen soruları da size yaptıracaktır. Bunu niye söylüyorum, çünkü birçok meslektaşımız şu psikolojiye girebiliyor. Ben şu branşı yeterli çalışamadım, biraz daha baksaydım keşke… bunu söyleyerek motivasyonlarını kırmaktalar. Evet bazı konular, branşa özgüdür. Ama hemen hemen her branşın birbiriyle ortak noktaları vardır, bu sınavda gördüğünüz gibi bir branşı çalışarak başka bir branştan da soru yapabiliyorsunuz. Her zaman elinizden geleni yapın, ama kendinizi yetersiz görüp motivasyonunuzu kırmayın.

Sözü fazla uzatmadan bu sınav dahiliye soruları açısından güzel bir sınavdı. Ana noktalar vurgulanmıştı.  Bundan sonraki TUS’larda yer alacak dahiliye için hazırlıklarınızda önerilerim:

  • Bir patolojinin ana klinik semptom ve bulgularına dikkat edin
  • Tedavi endikasyonları, kontrendikasyon ve yan etkilerine önem gösterin
  • Detaya dalmadan önce ana hatları önce aklınızda oturtun, ana hatlar aklınızda yerleştirmeden detay bilgiler sizi başka taraflara alıp götürür.
  • Dahiliye konularını çok fazla okumak yerine soru çözümüne de yeterli zamanı ayırmak daha mantıklıdır. Mutlaka dahiliyede okuduğunuz bir branşı yeterli sayıda sorularla pekiştirmelisiniz.
  • Her branşta olduğu gibi textbooklara giren yeni bilgilerin her zaman soru olarak karşınıza çıkabileceğini de unutmayın.

Hayatın size verdiği mutluluklar, güzellikler, başarılar bol olsun…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır
İç Hastalıkları