Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI Bu Köşe Yazım Tüm Hekimlere!

Bu Köşe Yazım Tüm Hekimlere!

Hekimlik… Beyaz önlük, steteskop, hayatımız ve yüreğimiz…

Kimimiz şuan Tıp Fakültesi’nde zorlu sınavlarla uğraşıyoruz, gelecekte iyi bir hekim olmak için…

Kimimiz şuan asistan hekim olarak hastane koridorlarında koşturuyor, uykusuz gecelerin sonrasında hala çalışıyoruz…

Kimimiz mecburi hizmette türlü sıkıntılar yaşarken, bir başka meslektaşımız üniversitede akademisyen olarak türlü sorunlarla sağlık sistemini elinden geldiğince çevirmeye çalışıyor.

Tıp Fakültesi’nde okuyan meslektaşım, senin sorunların var mı? Bulunduğun fakültede iyi bir eğitim almak için yol alırken problemler yaşamıyor musun? TUS’a giriyorsun, bir uzmanlık dalına geçene kadar ne terler döküyorsun, bir taraftan da yanlış sorulara maruz kalıyorsun.

Sevgili asistan hekim kardeşim, senin sorunların var mı diye sormuyorum bile. Çünkü sağlık sisteminin en sıkıntılı üyelerisiniz. İnsanlık dışı çalışma koşullarında uzman olmak için çabalıyor, üstüne hayatınızı idame ettirmekte güçlük çekeceğiniz gelir sağlıyorsunuz. 33 saat uykusuz çalışıp karşılığında döner sermaye ve nöbet ödemelerini alamıyorsunuz. Peki ya mobbing! Siz iyi biliyorsunuz, hadi girmeyeyim o konuya…

Devlet Hizmet Yükümlülüğü denilen ama toplumun, halkın ve hekimlerin ‘Mecburi Hizmet’ olarak bildikleri görevi üstlenen değerli meslektaşlarım, ya sizler… Çocuğundan, eşinden ayrı çalışıyor, üstüne adil olmayan performans sistemi içerisinde arapsaçına dönüyorsun. Güvenliğin olmadığı hastanelerde, hastaları yaşatmaya çabalıyorsun.

Değerli akademisyen arkadaşlarım, sayın hocalarım sizler üniversitelerde gerçekten iyi bir eğitim verebiliyor musunuz? Performans sisteminden dolayı gelir kaygısı yaşıyor musunuz? O değerli ve saygı duyulacak ünvanlara  yeterli maddi, manevi karşılık alabiliyor musunuz? Ben hasta bakmayıp ülkemin bilimine katkı sağlayacağım diyebiliyor musunuz?

Değerli hekim arkadaşım, şiddet görüyoruz, ailemizden uzak yaşıyoruz, performans sistemi içerisinde mutsuz bir şekilde yaşıyoruz, fakat biz hekimiz, mesleğimizi seviyoruz, hastalarımızı sağlıklarına kavuşturmak için yürekten çabalıyoruz.

Evet, hepimizin sorunları var. Bu sorunların çözülmesi demek hem bizim, ailelerimizin mutlu olması hem de sağlık sisteminin iyi işlemesi demektir.

Hadi değerli meslektaşım, bir kez olsun çalışma şartlarından dolayı söylenmeyi bırak ve artık birlik olalım. ‘Biz hekimler bir türlü birlik olup birbirimize destek veremiyoruz’ lafından artık uzaklaşalım.

Ben gelecekten umutluyum, çünkü artık birlik olmayı başarıyoruz. Nasıl mı? Tek amacı mesleğimiz, geleceğimiz, mesleki onurumuz olan bir dernek çatısı altında birleşerek bunu başarıyoruz. Şunu da belirteyim, merak edenler olabilir. Bu derneğin işi siyaset yapmak değil, işimiz mesleğimiz, sorunlarımız, geleceğimiz…

Ben söylenmeyi bıraktım, artık mesleğim için çalışıyor, çabalıyorum. Hekim Hareketi Derneği’ne tüm meslektaşlarımı davet ediyorum. Sorunlarınız hepimizin sorunları, ama artık sorunları çözme zamanı!

Sen de sorunları çözmeye var mısın? Güzel bir gelecek dileğimle…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Hekim Hareketi Derneği

Sende bize katılmak istersen: Hekim Hareketi Derneği